Można przejąć kontrolę nad routerami wykorzystującymi firmware ZyNOS od ZyXEL-a (korzysta z niego m.in. kilka modeli znanej w Polsce marki TP-Link). Atak polega na uzyskaniu dostępu do backupu konfiguracji, który jest trzymany przez router w dostępnym dla każdego katalogu.

Na czym polega błąd?

Abdelli Nassereddine 11 stycznia przeprowadził analizę firmware’u routera i odkrył, że bez żadnego uwierzytelnienia można dostać się do podstrony pozwalającej wygenerować backup konfiguracji routera:

 

http://IP_ROUTERA/rpFWUpload.html
Widok panelu zarządzania pozwalający na backup urządzenia

W trakcie backupu konfiguracji, plik który ją zawiera jest domyślnie umieszczany pod następującą ścieżką i również można się do niego odwołać bez uwierzytelnienia

http://IP_ROUTERA/rom-0

A zatem każdy internauta znający adres IP podatnego na atak routera może najpierw wygenerować, a potem pobrać jego backup. Następnie należy go jeszcze rozkodować za pomocą tego dekodera …i już można odczytać m.in. hasło administratora.

Zdekodowany plik konfiguracyjny

Ponad 1,2 miliona polskich routerów podatnych na ten błąd?

W polskich klasach adresowych znajduje się ponad milion urządzeń, które wykorzystują podatny na ww. atak firmware i pozwalają na dostęp od strony WAN-u — oto ich nazwy:

"TD-W8901G", "TD-8816", "TD-W8951ND" "TD-W8961ND", "D-Link DSL-2640R" "ADSL Modem" ""AirLive WT-2000ARM"," "Pentagram Cerberus P 6331-42" "ZTE ZXV10 W300" – sprzedawany jako router ADSL z Neostradą i w T-Mobile do Internetu stacjonarnego.

Więcej na niebezpiecznik.pl

WordPress Themes